
Trigger pont kezelés
A myofascialis fájdalom szindróma krónikus fájdalom, amely a mozgásszervi rendszert érinti.
A legtöbb ember izomfájdalmat tapasztal, amely általában néhány hét múlva magától megszűnik. De néhány ember számára az izomfájdalom továbbra is fennáll.
A myofascialis fájdalom szindrómában szenvedő embereknél az érzékeny csomók, a kiváltó pontok. Ezeken a területeken az izmok feszesebbé válnak. Amikor ezekre a fájdalmat kiváltó pontokra nyomást gyakorolunk, a test egy másik részén fájdalom (ún. hivatkozott fájdalom) jelentkezik.
A legtöbb pont az izom túlterhelése, az izmot ért trauma (sérülés) vagy a pszichés stressz miatt következik be. A kiváltó okok lehetnek, a tartósan ismétlődő tevékenységek, például nehéz tárgyak emelése munkahelyen vagy egész nap a számítógépen végzett munkából. A myofascialis triggerpontok kialakulásáért nem egyetlen tényező a felelős. A hozzájáruló tényezők kombinációja a következőket foglalhatja magában:
- rossz testtartás
- sokáig kényelmetlen helyzetben ülés
- rossz táplálkozási szokások
- a testmozgás vagy a mozgás súlyos hiánya
- a mozgásszervi rendszer vagy az intervertebrális (csigolyák közötti) lemezek bármilyen sérülése
- általános fáradtság
- alváshiány
- hormonális változások ( menopauza )
- az izmok intenzív lehűlése (például ha légkondicionáló előtt alszunk)
- érzelmi problémák ( depresszió , szorongás )
- egyéb fájdalom vagy gyulladás
- elhízottság
- dohányzás
Masszázzsal fizikai vizsgálatot végzünk , hogy megkeressük a myofascialis kiváltó pontokat. Gyengéd csomókat keresünk az izmok feszes sávjában, és megnyomjuk őket, hogy fájdalomreakciót találjunk. Fontos, hogy tájékoztassuk a masszőrt az összes jelenlegi tünetről és a múltbeli sérülésekről vagy műtétekről.
Számos különböző típusú myofascialis kiváltó pont létezik:
- aktív Trigger pontok: Ezek a kiváltó pontok az izom feszes sávjában lévő csomók. Jellemzően az izomfájdalom forrása. Nagyon gyengék, fájdalmat okoznak és mozognak, amikor megérintik őket.
- látens Trigger pontok: Ezek a csomók nem okoznak fájdalmat, amikor megérintik. Évekig szunnyadhatnak, és stressz vagy trauma esetén aktivizálódhatnak.
- másodlagos Trigger pont: Ez egy fájdalmas pont az izomban, amely akkor válik aktívvá, amikor egy másik izmot ingerlünk.
- mellék Trigger pont: Ez egy fájdalmas hely, amely azért válik aktívvá, mert egy másik triggerpont közelében helyezkedik el.
Kezelése
A myofascialis fájdalom szindróma többszörös kezelési tervet igényel. Sokan kombinálják a gyógyszereket más terápiákkal, amelyek enyhítik az izommerevséget és a fájdalmat.
Masszázsterápia
A masszázskezelés ellazíthatja a myofascialis triggerpontokat.
A masszázs terápia növeli a véráramlást és felmelegíti az izmokat. Ez segíthet a merevség csökkentésében és a fájdalom enyhítésében. A masszázs terapeuta hüvelykujjával nyomást gyakorolhat a kiváltó pontokra, ami súlyosbítja a fájdalmat, majd oldja az izomfeszültséget.
Adatvédelem: Az oldalon megjelenő írásokra a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény vonatkozik, azaz mivel minden írás a sajátom, engedély nélkül kimásolni és máshol közzétenni az írásos engedélyem nélkül tilos! Kivételt képez ez alól, amikor a bejegyzés első sora kerül átemelésre, majd a folytatásért az oldalamra kattint az olvasó.